Serwis informacyjny

PGE kończy prace nad wariantami finansowania EJ

Data dodania: piątek, 30 listopada 2012, autor: cire.pl

PGE EJ kończy właśnie prace nad modelem finansowania elektrowni jądrowej. Następnie koncern będzie chciał rozpocząć rozmowy na jego temat z pozostałymi zainteresowanymi podmiotami – poinformowała Marzena Piszczek, wiceprezes PGE Energia Jądrowa.

Elektrownia jądrowa, fot. Portal nuclear.pl
Elektrownia jądrowa, fot. Portal nuclear.pl

– Elektrownia jądrowa nie powstanie bez pomocy państwa – potwierdziła wcześniejsze słowa prezesa PGE Marzena Piszczek, wiceprezes PGE Energia Jądrowa w trakcie Międzynarodowego Forum Energetyki Jądrowej w Warszawie.

Wiceprezes spółki poinformowała, że kończone są właśnie prace nam modelem finansowania elektrowni, który obejmie także rekomendowane sposoby wsparcia elektrowni przez państwo. – Będzie to zestaw różnych instrumentów, bo nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania. Będą one dotyczyły z jednej strony samego rynku energii, obrotu nią, z drugiej zabezpieczenia finansowe, do których należą gwarancje rządowe list gwarancyjny i inne sposoby, które zagwarantują nam ekonomiczną przewidywalność projektu – powiedziała Piszczek.

Gotowość do rozmów potwierdziła dzisiaj w rozmowie z CIRE wiceminister gospodarki, pełnomocnik rządu ds. programu energetyki jądrowej Hanan Trojanowska. – Nie rozmawialiśmy jeszcze na temat finansowania z inwestorem ale rozeznajemy oczywiście modele, które są już stosowane w Europie. Wybór konkretnych rozwiązań zależeć będzie od wielu czynników. Jeżeli chodzi o gwarancje rządowe, to mogą one być przyznane na dostawy w jakimś okresie czasu. Musimy być tu jednak wyczuleni także na kwestie prawne, bo będzie to pomoc publiczna.

Wśród potencjalnych modeli wsparcia, oprócz gwarancji rządowych, wymienia się także np. kontrakty różnicowe, taryfy gwarantowane, czy pierwszeństwo sprzedaży energii na rynku.

W związku z tym w rozmowach na temat wsparcia będą musieli uczestniczyć zarówno inwestorzy (PGE, Tauron, Enea i KGHM), jak i resorty: gospodarki, skarbu, finansów, a także Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

PGE będzie także oczekiwał zaangażowania w spółkę jądrową inwestora strategicznego, a także częściowego pozyskania finansowania przez dostawcę technologii.

Zarówno GE Hitachi, jak i Westinghouse prowadzą już rozmowy z podmiotami zainteresowanymi uczestniczeniem w polskiej spółce. Jak poinformował podczas forum Ziemowit Iwański, odpowiedzialny za działalność amerykańsko-japońskiej spółki w Polsce, nie brakuje zainteresowanych projektem.

Portal nuclear.pl był jednym z partnerów medialnych Forum.

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze