Serwis informacyjny

Sejm znowelizował Prawo atomowe

Data dodania: sobota, 5 kwietnia 2014, autor: nuclear.pl

W piątek, ostatnim dniu 65. posiedzenia Sejmu posłowie uchwalili nowelizację Prawa atomowego oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja wdraża do polskiego prawa dyrektywę 2011/70/EURATOM, ustanawiającą unijne zasady odpowiedzialnego i bezpiecznego gospodarowania wypalonym paliwem jądrowym i odpadami promieniotwórczymi.

Wypalone paliwo jądrowe, fot. US DoE
Wypalone paliwo jądrowe, fot. US DoE

Zgodnie z nią za gospodarowanie tymi substancjami ostateczną odpowiedzialność ma ponosić państwo członkowskie UE, w którym je wytworzono. Ustawa określa wymagania dotyczące bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej dla składowisk odpadów promieniotwórczych. W procesie budowy nowego składowiska, jego eksploatacji i zamknięcia nie będzie można stosować rozwiązań i technologii, które nie zostały sprawdzone w praktyce bądź za pomocą prób, badań i analiz. Ustawa przewiduje przygotowanie „Krajowego planu postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym”. Chodzi tu o odpady i paliwo pochodzące z dotychczasowych zastosowań i energetyki jądrowej.

Plan zostanie opracowany przez ministra gospodarki, który będzie zobowiązany do jego aktualizacji nie rzadziej niż raz na 4 lata. Po przyjęciu dokumentu przez rząd w formie uchwały będzie on ogłoszony w „Monitorze Polskim”. Na podstawie przyjętych przez Sejm przepisów społeczeństwo zyskuje szerszy dostęp do informacji dotyczących wpływu eksploatacji lub zamykania składowiska odpadów promieniotwórczych na zdrowie ludzi i środowisko.

Ustawa znosi stanowisko Głównego Inspektora Dozoru Jądrowego i wprowadza dwustopniowy system dozoru jądrowego. Będzie to zadanie spoczywające na inspektorach dozoru jądrowego oraz prezesie Państwowej Agencji Atomistyki. Nowelizacja rozszerza zakres obowiązków prezesa PAA. Będzie on m.in. zatwierdzał plan przeprowadzenia okresowej oceny bezpieczeństwa eksploatacji składowiska odpadów promieniotwórczych oraz zatwierdzał raport z jej przeprowadzenia. Ponadto zgodnie z nowelizacją, do 10,5 mln zł została zwiększona coroczna opłata z budżetu państwa, dla gminy, na terenie której znajduje się Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych.

Nowelizacja trafi teraz do Senatu.

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze