Serwis informacyjny

CEZ: Przetarg na rozbudowę Temelina anulowany

Data dodania: piątek, 11 kwietnia 2014, autor: cire.pl

Czeski koncern energetyczny CEZ poinformował w komunikacie o anulowaniu postępowania przetargowego na rozbudowę elektrowni jądrowej w Temelinie.

Elektrownia jądrowa, fot. Portal nuclear.pl
Elektrownia jądrowa, fot. Portal nuclear.pl

- Dzisiaj CEZ anulował procedurę przetargową, prowadzoną zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych, na budowę dwóch bloków jądrowych welektrowni jądrowej Temelin - poinformował czeski koncern dodając, że o tej decyzji zostali poinformowani uczestnicy przetargu, czyli konsorcjum Westinghouse Electric Company LLC i Westinghouse Electric Czech Republic, konsorcjum ©koda JS, Atomstroyexport i Gidropress, a także wcześniejszej wykluczona z przetargu Areva.

Tłumacząc przyczyny prezes CEZ Daniel Beneą zwraca uwagę, od rozpoczęcia postępowania w 2009 roku do chwili obecnej w sektorze energii elektrycznej w Europie zaszły ogromne zmiany. Jak podkreśla choć początkowo projekt był w pełni uzasadniony ekonomicznie, obecnie wszystkie inwestycje w sektor wytwarzania zależne od rynkowych cen energii elektrycznej są zagrożone.

Jednocześnie szef CEZ-u dodał, że dzisiejsza decyzja nie oznacza całkowitego wycofania się przez koncern z inwestycji energetykę jądrową w Czechach. Jak podkreślił wciąż istnieje wysokie ryzyko, że koncern w ciągu najbliższych 20 lat nie będzie w stanie pokryć zapotrzebowania na energię, ale jak zaznaczył plany koncernu będą musiały być dostosowana do zmian przygotowywanych w Brukseli.

- W przyszłości konieczna będzie ścisła współpraca z państwem w celu zapewnienia dalszego rozwoju energetyki jądrowej - zakończył Beneą.

Jednocześnie w komunikacie podkreślono, że decyzja o anulowaniu przetargu była konsultowana z czeskim rządem i zwrócono uwagę, iż wobec trwającej w UE dyskusji na temat przyszłości sektora energii elektrycznej, czeski rząd obecnie nie planuje udzielenia gwarancji lub wprowadzenia innych mechanizmów stabilizacji dla inwestycji budowy elektrowni o niskiej emisji spalin.

- Rząd zadeklarował swoje zainteresowanie dalszym rozwojem energetyki jądrowej w Czechach i zamierza przygotować kompleksowy plan do końca roku - czytamy w komunikacie CEZ-u.

Rozbudowa Temelina miała być największym projektem inwestycyjnym w historii Czech, jego wartość szacowano na 8-12 mld euro. CEZ przewidywał budowę dwóch bloków energetycznych z reaktorami wodnymi ciśnieniowymi o mocy elektrycznej co najmniej 1000 MW każdy. Wymagania przetargowe mówiły też o zapewnieniu zestawów paliwowych na dziewięć lat pracy reaktorów. Oferty złożyły firmy: Areva, Westinghouse oraz konsorcjum MIR.1200.

Francuska Areva zaproponowała najnowszy reaktor EPR, ale została wykluczona z przetargu za niespełnienie przez ofertę kluczowych kryteriów.

Westinghouse należący do japońskiej Toshiby zaproponował swoją konstrukcję AP-1000 - obecnie na świecie powstaje osiem takich reaktorów, cztery w USA i cztery w Chinach.

Z kolei konsorcjum czeskiej Skody JS - kontrolowanej przez Rosjan "nuklearnej" filii koncernu Skoda - oraz rosyjskich firm Atomstroyexport i Gidropress zaoferowało reaktor MIR.1200 - eksportową modyfikację znanej rosyjskiej konstrukcji VVER-1000. Atomstroyexport i Gidropress należą do państwowego koncernu Rosatom. Rosjanie obiecywali, że co najmniej połowa inwestycji trafi do czeskich firm.

Na początku marca 2014 r. minister obrony Czech Martin Stropnicky oświadczył, że w obliczu wydarzeń na Krymie trudno sobie wyobrazić, by rosyjskie firmy mogły uczestniczyć w rozbudowie Temelina.

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze