Serwis informacyjny

Holandia rozpoczyna produkcję energii elektrycznej z paliwa MOX

Data dodania: czwartek, 10 lipca 2014, autor: nuclear.pl

Holenderska elektrownia jądrowa Borssele, której operatorem jest firma EPZ, właśnie rozpoczęła produkcję energii elektrycznej z paliwa MOX, dostarczanego przez firmę AREVA. W 2013 roku EPZ otrzymała od rządu pozwolenie na załadunek 8 zestawów paliwa MOX w reaktorze o mocy 500 MW w 2014 roku, i kolejnych 12 w 2015 roku, tj. 40% z zespołów zamontowanych w reaktorze.

Elektrownia jądrowa Borssele w Holandii, fot. EPZ
Elektrownia jądrowa Borssele w Holandii, fot. EPZ

Paliwo dostarczone do siłowni Borssele zostało wyprodukowane w 2013 roku w zakładach MELOX w południowej Francji. Pochodzi ono z poddanego recyklingowi plutonu pozyskanego z operacji przetworzenia zużytego paliwa, które wykonywane są w zakładzie La Hague, należącym do grupy AREVA.

Stosując MOX, EPZ będzie mogło w pełni korzystać z ekonomicznych i środowiskowych zalet, jakie oferuje paliwo poddane procesowi recyklingu.

Operator siłowni Borssele, EPZ, już od ponad 35 lat korzysta z usług AREVY w zakresie recyklingu zużytego paliwa w zakładach La Hague, które do dzisiaj przetworzyły 375 ton.

Holandia staje się siódmym krajem w gronie tych, które stosowały bądź nadal stosują paliwo MOX w swoich reaktorach jądrowych, tj. Belgia, Francja, Niemcy, Japonia, Szwajcaria i Stany Zjednoczone.

Elektrownia jądrowa Borssele to jedyna pracująca holenderska elektrownia jądrowa. Położona jest nad brzegiem rzeki Skalda, nieopodal miasta Borssele w prowincji Zelandia. Włączona do sieci została w lipcu w 1973 roku a komercyjne działanie rozpoczęła w październiku 1973 roku. Właścicielem i operatorem jest Elektriciteits Produktiemaatschappij Zuid-Nederland (EPZ), której w 70% właścicielem jest państwowa firma Delta a w 30% niemiecka RWE.

W 2013 roku elektrownia dostarczała 2,78% krajowej energii elektrycznej produkując 2,74 TWh.

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze