Serwis informacyjny

PISM: Większość Polaków za energetyką jądrową - najnowsze wyniki badań

Data dodania: wtorek, 26 sierpnia 2014, autor: pism.pl

Najnowsze badania opinii publicznej przeprowadzone na zlecenie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych wskazują, że zdecydowana większość Polaków pozytywnie odnosi się do planów budowy elektrowni jądrowej.

Ponadto właśnie teraz program polskiej energetyki jądrowej zaczyna wkraczać w decydującą fazę. Po formalnym przyjęciu programu przez rząd Donalda Tuska w styczniu br., tempo prac nabrało przyspieszenia. Na początku 2015 r. inwestor zapowiada ogłoszenie przetargu na m.in. dostawcę technologii, generalnego wykonawcę i partnera strategicznego projektu. Jednocześnie projekt polityki energetycznej Polski do 2050 r. ogłoszony właśnie przez Ministerstwo Gospodarki zakłada znaczny udział atomu w bilansie energetycznym.

Z kolei narastający konflikt między Rosją, a Ukrainą sprawia, że coraz więcej Polaków zaczyna obawiać się o bezpieczeństwo militarne i gospodarcze własnego państwa. Na znaczeniu zyskują działania wzmacniające niezależność energetyczną. kraju, przede wszystkim rozwój odnawianych źródeł energii oraz energetyki jądrowej.

Powstanie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce cieszy się poparciem ponad połowy społeczeństwa, które uważa, że jest to atrakcyjny i sprawdzony sposób pozyskiwania energii.

Poniżej przedstawiamy szczegółowe wyniki badań, o których dyskutowano na konferencji prasowej zorganizowanej w Polskiej Agencji Prasowej.

Była ona też okazji do debaty o postępach w programie polskiej energetyki jądrowej.

W konferencji udział wzięli:
- Marcin Ciepliński, Dyrektor Departamentu Energetyki Jądrowej, PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.,
- Aleksandra Gawlikowska-Fyk, Kierownik Projektu "Energia", PISM
- Tomasz Nowacki, Zastępca Dyrektora, Departament Energetyki Jądrowej, Ministerstwo Gospodarki
- Zuzanna Nowak, Analityk, PISM
- Katarzyna Włodek-Makos, Zastępca Dyrektora, Biuro Komunikacji i Relacji Zewnętrznych, PGE EJ 1 Sp. z o.o.

Prezentacja wyników badań (.pdf)

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze