Serwis informacyjny

Wiedeń: rozpoczęła się konferencja poświęcona wzmocnieniu bezpieczeństwa jądrowego

Data dodania: środa, 11 lutego 2015, autor: paa.gov.pl

Zebrani w Wiedniu przedstawiciele umawiających się stron debatują nad możliwymi zmianami w konwencji bezpieczeństwa jądrowego oraz kierunkami działań w celu wzmocnienia światowego reżimu bezpieczeństwa jądrowego wyznaczonymi po awarii w Fukushimie. W konferencji uczestniczy delegacja polska pod przewodnictwem Prezesa PAA Janusza Włodarskiego.

Janusz Włodarski, fot. PAA
Janusz Włodarski, fot. PAA

Głównym tematem Konferencji Dyplomatycznej, która rozpoczęła się 9 lutego w siedzibie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu, jest problematyka związana z wysuniętą rok temu propozycją szwajcarską i ewentualną zmianą Konwencji lub wykładnią co do jej stosowania.

W 2012 roku, po awarii elektrowni jądrowej w Fukushimie, odbyło się nadzwyczajne spotkanie stron konwencji. Strony wyznaczyły wówczas możliwe kierunki działań w celu wzmocnienia światowego reżimu bezpieczeństwa jądrowego.

Podczas 6. spotkania przeglądowego w 2014 roku Szwajcaria wysunęła propozycję, by nowe elektrownie jądrowe były konstruowane w sposób zapobiegający awariom, a także by działające już elektrownie jądrowe bezwarunkowo spełniały nowe normy bezpieczeństwa. Wywołało to zdecydowany sprzeciw państw posiadających rozbudowaną energetykę jądrową.

Wspólnota Euratom zaproponowała modyfikację propozycji szwajcarskiej w sposób mówiący, że cele bezpieczeństwa jądrowego stawiane nowym elektrowniom mają stanowić dla instalacji istniejących poziom odniesienia, do którego należy dążyć wszędzie tam, gdzie to jest praktycznie osiągalne. Obecnie trwają dyskusje poświęcone tej kwestii.

Celem sporządzonej w 1994 roku Konwencji bezpieczeństwa jądrowego jest zobowiązanie jej stron do zachowania wysokiego poziomu bezpieczeństwa obiektów jądrowych. Konwencję ratyfikowało 86 państw (m.in. USA, Kanada, Chiny, wszystkie państwa Unii Europejskiej, Rosja) oraz Euroatom (razem 87 stron). Polska ratyfikowała ją w 1995 roku. Do zmiany Konwencji potrzeba poparcia 2/3 umawiających się stron, czyli 58 głosów.

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze