Serwis informacyjny

Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie obchodzi 60. urodziny

Data dodania: piątek, 20 marca 2015, autor: nuclear.pl

W tym roku przypada 60-ta rocznica utworzenia w Krakowie Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk. W ciągu tych kilkudziesięciu lat istnienia Instytut wpisał się na trwałe w środowisko naukowe Krakowa zajmując wysoką światową pozycję zarówno w dziedzinie badań podstawowych, jak i rozlicznych zastosowań metod jądrowych w medycynie, fizyce środowiska, energetyce, czy inżynierii materiałowej.

Cyklotron Proteus-235 w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, fot. IFJ PAN
Cyklotron Proteus-235 w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, fot. IFJ PAN

Z okazji Jubileuszu 60-lecia, jako jedno z serii wydarzeń z nim związanych, zaprezentowano w dniu dzisiejszym widowisko "Gwiezdny pył", które nie tylko w refleksyjno-artystyczny sposób podjęło próbę opowiedzenia o fizyce, ale również przybliżyło ważne osiągnięcia Instytutu. Twórcy "Gwiezdnego Pyłu" uważają, że fizyka może zachwycać, mówią, że: "fizyka - to największe widowisko Wszechświata" i tą swoją fascynacją tajemnicami przyrody podzielili się z widzami w refleksyjno-filozoficznej opowieści, w której doświadczenia na żywo przeplatają się z inspirującymi sekwencjami filmowymi. Podczas tej wielkiej podróży w otchłanie Wszechświata widzowie przekonują się jak bardzo ta wiedza dotyczy ich samych.

- Zawsze można osiągnąć to, czego się bardzo chce, tylko dzieje się to zazwyczaj później, niż zamierzaliśmy - mówił prof. Henryk Niewodniczański, założyciel i pierwszy dyrektor IFJ PAN.

Krakowski Instytut Fizyki Jądrowej PAN zrodził się z pasji i wytrwałości garstki naukowców, którzy mieli przeczucie, że fizyka jądrowa to dziedzina dająca olbrzymie możliwości rozwoju. Stąd IFJ PAN jest miejscem szczególnym, gdzie nie tylko kształcą się i podejmują wyzwania kolejne pokolenia fizyków, ale współpracują ze sobą chemicy, biolodzy, lekarze i inżynierowie, odkrywając zastosowania badań na takich polach jak medycyna, inżynieria materiałowa czy energetyka.

Owocem takiej współpracy jest między innymi prowadzona w IFJ PAN od 2011 roku terapia protonowa oka, a przede wszystkim uruchamiane tej jesieni w instytucie Centrum Cyklotronowe Bronowice – jedyne w Europie Wschodniej miejsce, gdzie pacjenci onkologiczni będą mogli skorzystać z niezwykle skutecznej terapii protonowej, a fizycy z całego świata prowadzić badania naukowe.

Instytut prowadzi badania podstawowe i stosowane w dziedzinie fizyki. Korzystając z najnowszych osiągnięć technologii i informatyki badamy strukturę materii i własności oddziaływań fundamentalnych od skali kosmicznej po wnętrza cząstek elementarnych. Badania podstawowe, stanowiące główne zadanie Instytutu, prowadzone są w czterech głównych kierunkach:

  • badania w zakresie fizyki i astrofizyki cząstek
  • badania w zakresie fizyki jądrowej i oddziaływań silnych
  • badania fazy skondensowanej materii
  • badania interdyscyplinarne i stosowane, w szczególności: fizyka medyczna, inżynieria nanomateriałów, geofizyka, radiochemia, dozymetria, biologia radiacyjna i środowiskowa oraz fizyka i ochrona środowiska i ekonofizyka
Kadrę Instytutu stanowi blisko 530 osób, w tym 40 profesorów, 54 doktorów habilitowanych i 110 doktorów. Rada Naukowa Instytutu posiada uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego nauk fizycznych.

Instytut jest organizatorem lub współorganizatorem międzynarodowych i krajowych konferencji naukowych oraz szeregu seminariów i innych spotkań naukowych.

12 lipca 2012 Krakowskie Konsorcjum Naukowe im. Mariana Smoluchowskiego "Materia-Energia-Przyszłość", którego członkiem jest Instytut Fizyki Jądrowej PAN, otrzymało Status Krajowego naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW) na lata 2012-2017.

W wyniku kompleksowej oceny działalności naukowej przeprowadzonej przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych (KEJN) w 2013 r. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zatwierdziło dla IFJ PAN kategorię naukową A+.

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze