Serwis informacyjny

Odnaleziono źródła promieniotwórcze skradzione w Poznaniu

Data dodania: piątek, 10 kwietnia 2015, autor: nuclear.pl

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zatrzymali 2 mężczyzn podejrzanych o kradzież pojemników z promieniotwórczym izotopem kobaltu. Odnaleźli także część kapsuł zawierających skradziony, promieniotwórczy pierwiastek. Za to przestępstwo grozi do 5 lat więzienia.

Część kapsuł zawierających promieniotwórczy izotop kobaltu odnaleźli policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Zatrzymali także dwóch mężczyzn w wieku 30 i 47 lat, podejrzanych o udział w kradzieży pojemników z promieniotwórczym pierwiastkiem.

Wyjaśnieniem okoliczności włamania do magazynu jednej z poznańskich firm zajmującej się przechowywaniem odpadów promieniotwórczych zajęli się policjanci ze specjalnego zespołu powołanego w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Funkcjonariusze zbierając i weryfikując każda informację dotarli do wiadomości, które pozwoliły im wytypować podejrzanych. Mężczyźni zostali zatrzymani w środę. Postawiono im na chwilę obecną zarzut kradzieży.

Policjanci zajmujący się tą sprawą odnaleźli także miejsce ukrycia części skradzionych, niebezpiecznych odpadów. Okazało się, że część kapsuł z kobaltem została wydobyta z bezpiecznych, ołowianych pojemników i zakopana niedaleko ul. Torfowej na poznańskim Górczynie. O znalezisku zawiadomiono Państwową Agencję Atomistyki, która wysłała do Poznania specjalny zespół. Specjaliści Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych w Świerku są uprawnieni do fachowego zabezpieczania niebezpiecznych pierwiastków promieniotwórczych i eliminacji zagrożeń promieniotwórczych.

Policjanci z grupy operacyjno-śledczej ciągle weryfikują kolejne pojawiające się informacje. Realizują swoje zadania w różnych miejscach Poznania w poszukiwaniu ołowianych pojemników i pozostałych kapsuł z izotopem kobaltu. Nie wykluczają zatrzymania kolejnych osób zamieszanych w tę sprawę.

W związku z odnalezieniem w dniu 8 kwietnia 2015 r. w Poznaniu źródeł promieniotwórczych na miejsce skierowano ekipę dozymetryczną Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki w celu zabezpieczenia i przetransportowania tych materiałów. Znalezione źródła nie były w osłonowych ołowianych pojemnikach przez co potencjalnie mogły stanowić zagrożenie dla zdrowia osób, które miały z nimi bezpośredni kontakt. Nie stanowiły natomiast zagrożenia dla zdrowia osób postronnych i środowiska naturalnego.

W dniu 9 kwietnia odnaleziono dwa kolejne źródła promieniotwórcze. Podobnie, jak źródła odnalezione w pierwszej lokalizacji, nie były one umieszczone w pojemnikach ołowianych, przez co mogły stwarzać zagrożenie dla osób wchodzących z nimi w bezpośredni kontakt (aczkolwiek nie dla osób postronnych). Ze względu na fakt, iż w pobliżu miejsca odnalezienia wykryto punktowe skażenia promieniotwórcze, teren został zabezpieczony przez ekipę dozymetryczną Prezesa PAA oraz przez funkcjonariuszy Policji. Po zabezpieczeniu terenu w drugiej lokalizacji, brak jest jakiegokolwiek zagrożenia dla ludzi i środowiska.

Ekipa dozymetryczna Prezesa PAA będzie kontynuować zabezpieczanie odnalezionych źródeł promieniotwórczych, a następnie materiały te będą przetransportowane do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych w Świerku pod Otwockiem.

W dniu 9 kwietnia br. w godzinach wieczornych Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych zostało poinformowane o odnalezieniu kolejnego źródła promieniotwórczego w Poznaniu. Teren został zabezpieczony przez Policję przed dostępem osób postronnych.

W dniu 10 kwietnia br. Ekipa Dozymetryczna Prezesa PAA przeprowadza kolejne pomiary dozymetryczne oraz dekontaminację skażeń promieniotwórczych na terenie posesji, gdzie dokonywano nieuprawnionego rozszczelniania pojemników ze skradzionymi źródłami. Odbiór odpadów promieniotwórczych zorganizowany zostanie przez Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych. Obecnie miejsca, w których odnaleziono źródła promieniotwórcze, są zabezpieczone i nie stwarzają jakiegokolwiek zagrożenia dla ludzi i środowiska.

Osoby, zatrzymane w sprawie kradzieży pojemników ze źródłami promieniotwórczymi i podejrzane o ich rozszczelnianie zostały poddane kontroli radiometrycznej na obecność skażeń promieniotwórczych, która nie wykazała powierzchniowych skażeń promieniotwórczych u zatrzymanych. Prowadzone będą dalsze badania specjalistyczne (metodą dozymetrii retrospektywnej) celem oszacowania narażenia, które mogło wystąpić w związku z nieuprawnionym postępowaniem ze źródłami promieniotwórczymi.

Zdarzenie radiacyjne zostało zakwalifikowane jako powodujące zagrożenie o zasięgu wojewódzkim. Co za tym idzie, zgodnie z art. 84 ust 2 ustawy – Prawo atomowe akcją likwidacji zagrożenia i usuwania skutków zdarzenia kieruje wojewoda we współpracy z państwowym wojewódzkim inspektorem sanitarnym. Państwowa Agencja Atomistyki, poprzez działania inspektorów dozoru jądrowego, wspiera działania wojewody w tym zakresie (w charakterze doradczym).

Włamanie do magazynu i kradzież pojemników z izotopem kobaltu zostało zgłoszone 6 marca 2015 r. Funkcjonariusze, którzy natychmiast zajęli się sprawą zabezpieczyli ślady oraz ustalili wiele informacji. Stwierdzono, że kradzież kobaltu z magazynu nie była pierwszym przestępstwem. Podczas wcześniejszych włamań skradziono z tego miejsca około jednej tony ołowianych sztab służących do budowy osłon antyradiacyjnych. Policjanci ustalili i zatrzymali 3 osoby, którym postawiono zarzuty dokonania tych przestępstw.

Źródło: KWP, PAA

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze