Serwis informacyjny

Dyrektor projektu Opole: Polskę stać na elektrownię jądrową

Data dodania: wtorek, 28 kwietnia 2015, autor: RynekInfrastruktury.pl

– Jesteśmy jedynym krajem spośród rozwiniętych krajów Europy, który energetyki jądrowej nie posiada. Wprowadzenie jej do naszego kraju spowoduje rozwój technologii, które do tej pory nie były stosowane – powiedział w rozmowie z portalem „RynekInfrastruktury.pl” Paweł Żbikowski, dyrektor projektu budowy nowych bloków w El. Opole z Mostostalu Warszawa.

Proponowane przez PGE lokalizacje elektrowni jądrowej, fot. Portal nuclear.pl
Proponowane przez PGE lokalizacje elektrowni jądrowej, fot. Portal nuclear.pl

Polska jest jedynym spośród rozwiniętych państw Unii Europejskich krajem, który nie posiada elektrowni jądrowej. Uwagę na ten fakt zwrócił Paweł Żbikowski, dyrektor projektu budowy nowych bloków w El. Opole z Mostostalu Warszawa. W rozmowie z portalem „RynekInfrastruktury.pl” podkreślił znaczenie elektrowni jądrowej dla polskiej energetyki.

– Oczywiście, że Polskę stać na elektrownię jądrową. Wprowadzenie energii atomowej do Polski spowoduje skok technologiczny i zapoczątkuje rozwój technologii, które do tej pory nie były stosowane – powiedział Żbikowski podczas konferencji „Budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce jako wyzwanie i szansa dla krajowych przedsiębiorstw”, wydarzenia, organizowanego przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR oraz Stowarzyszenie Inicjatywa dla Infrastruktury.

Kierownik projektu w Elektrowni Opole podkreślił, że odnawialne źródła energii nie pokryją zapotrzebowania Polski na energię elektryczną, nawet przy 20-30 procentowym udziale w miksie energetycznym. Z tego powodu implementacja energii atomowej jest niezbędna i, co najważniejsze, dla kraju opłacalna.

– Inwestycja w elektrownię jądrową jest oczywiście procesem długim, skomplikowanym i wysokonakładowym, ale później koszty samej eksploatacji elektrowni stanowią niewielki ułamek samej inwestycji – powiedział nam Paweł Żbikowski.

Nadal jednak nie są znane szczegóły, dotyczące podziału kosztów i finansowania polskiej elektrowni jądrowej. Aspekt ten, choć szczególnie istotny, wciąż jest pomijany w rozmowach na szczeblu najwyższym (Zobacz: Za wcześnie na rozmowę o finansowaniu polskiej elektrowni jądrowej?). Paweł Żbikowski przyznał, że finansowanie elektrowni jest decyzją całkowicie polityczną.

– W kontekście finansowania inwestycji wiele do powiedzenia ma państwo oraz inwestor elektrowni, Polska Grupa Energetyczna. Koncepcja zaangażowania zagranicznego inwestora jest rozwiązaniem najprostszym, ale wtedy udziały PGE w spółce PGE EJ1 znacząco spadną. Nie wiem czy to jest scenariusz do pogodzenia – powiedział w rozmowie z portalem „RynekInfrastruktury.pl” Paweł Żbikowski.

Rozmawiała: Emilia Derewienko, RynekInfrastruktury.pl

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze