Serwis informacyjny

Polska elektrownia jądrowa dopiero w roku 2029?

Data dodania: środa, 22 lipca 2015, autor: RynekInfrastruktury.pl

Powstanie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej może się opóźnić nawet o 4 lata – wynika z informacji „Rzeczpospolitej”. Polska Grupa Energetyczna podała nowy termin uruchomienia elektrowni – rok 2029, pomimo tego, że w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) ustalona data uruchomienia inwestycji to rok 2025.

Proponowane przez PGE lokalizacje elektrowni jądrowej, fot. Portal nuclear.pl
Proponowane przez PGE lokalizacje elektrowni jądrowej, fot. Portal nuclear.pl

Opóźnienia są spowodowane najprawdopodobniej koniecznością przejęcia przez PGE EJ1, spółkę celową zależną od PGE, badań środowiskowo-lokalizacyjnych. Do grudnia ubiegłego roku badania prowadziła spółka Worley Parsons, ale PGE zrezygnowała z usług firmy z powodu niedotrzymywania przez nią terminów.

Nadal nie wiadomo również jaki system wsparcia zostanie dedykowany realizacji polskiej elektrowni jądrowej. Najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem jest znalezienie zagranicznego inwestora finansowego.

Na pytanie o to, dlaczego nowa data nie została wpisana do oficjalnych dokumentów PPEJ, PGE EJ1 nie odpowiada wprost. – Harmonogram zawarty w PPEJ będzie można zweryfikować lub doprecyzować dopiero po zakończeniu prowadzonych przez spółkę we współpracy z inżynierem kontraktu analiz – poinformował, cytowany przez „Rzeczpospolitą”, przedstawiciel PGE EJ1. Inżynier kontraktu to brytyjska spółka AMEC, wybrana we wrześniu ubiegłego roku.

Zmiany w PPEJ można wprowadzać co cztery lata, a Minister Gospodarki ma za zadanie co dwa lata informować o postępach z realizacji projektu. Termin na wprowadzenie poprawek upływa w przyszłym roku, ale i to nie oznacza, że znana będzie nowa data, jak również, że będzie to rok 2029.

Jak zaznacza dr Joanna Maćkowiak-Pandera, szefowa Forum Analiz Energetycznych, nowa data jest wciąż w sferze przypuszczeń, natomiast rok 2029 wydaje się bardziej realny niż 2025. Zdaniem ekspertki, kluczowe jest wybranie dokładnej lokalizacji inwestycji – obecnie brane są pod uwagę miejscowości Gniewino i Krokowa w gminie Żarnowiec oraz Choczewo – oraz systemu wsparcia dla jej realizacji.

Źródło: RynekInfrastruktury.pl / Rzeczpospolita / nuclear.pl

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze