Serwis informacyjny

MG: polskie firmy kompetentne do budowy elektrowni jądrowej

Data dodania: środa, 30 września 2015, autor: mg.gov.pl

W dniach 22-24 września 2015 roku, z inicjatywy Ministerstwa Gospodarki, zorganizowana została konferencja pt. Przygotowanie polskiego przemysłu do budowy elektrowni jądrowych.

Elektrownia jądrowa, fot. Portal nuclear.pl
Elektrownia jądrowa, fot. Portal nuclear.pl

W trakcie wydarzenia omawiano 3 zasadnicze aspekty współpracy z przemysłem jądrowym:

  • wymagania techniczne w zakresie kodów, norm i przepisów dotyczących projektowania, wytwarzania, montażu i inspekcji urządzeń ciśnieniowych, konstrukcji stalowych oraz innych zagadnień spawalniczych (ASME sekcja III, RCC-M i RCC-W, CSA),
  • wymagania w zakresie systemów zarządzania jakością (NSQ-100, NQA-1),
  • doświadczenia innych państw posiadających lub rozwijających energetykę jądrową w zakresie organizacji tej branży.
W wydarzeniu wzięło udział około 100 przedstawicieli polskich przedsiębiorstw z branży metalowej i spawalniczej zainteresowanych rozwijaniem współpracy ze światową energetyką jądrową.

W wydarzeniu uczestniczyli również, w charakterze prelegentów przedstawiciele najważniejszych organizacji międzynarodowych opracowujących poszczególne standardy i przepisy techniczne wymagane w energetyce jądrowej:
  • MAEA (Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej),
  • ASME N Stamp (American Society of Mechanical Engineers),
  • AFCEN (Association Française pour les règles de Conception, de construction et de surveillance en exploitation des matériels des Chaudières Electro Nucléaires),
  • CSA (Canadian Standards Association),
  • Izb gospodarczych krajów rozwijających energetykę jądrową: Nuclear Industry Association z Wielkiej Brytanii, Foro Nuclear z Hiszpanii, Organization of Candu Industry z Kanady,
  • Urzędu Dozoru Jądrowego Finlandii - STUK oraz inwestora w czeskich i słowackich elektrowniach jądrowych CEZ.

Podczas konferencji zaprezentowano także doświadczenia polskich przedsiębiorstw zdobyte przy realizacji projektów na rzecz zagranicznych elektrowni jądrowych.

Polskie przedsiębiorstwa posiadają już kompetencje i doświadczenia w kooperacji z zagranicznym przemysłem jądrowym, zdobyte bezpośrednio na zagranicznych budowach lub przy realizacji dostaw z polskich zakładów produkcyjnych.

Branża spawalnicza jest jedną z tzw. przyszłościowych branż high-tech, w której polskie firmy realizują już i mają potencjał realizacji następnych, bardziej złożonych technicznie i technologicznie projektów w obszarze energetyki jądrowej.

Wydarzenie zostało zorganizowane przy współpracy merytorycznej i organizacyjnej Instytutu Spawalnictwa z Gliwic oraz Urzędu Dozoru Technicznego. Prezentowana tematyka wpisuje się w aktualne oraz przyszłe potrzeby polskiego przemysłu w zakresie kooperacji ze światową energetyką jądrową.

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze