Serwis informacyjny

Dyrektorzy Departamentu Energii Jądrowej w NCBJ

Data dodania: piątek, 25 marca 2016, autor: nuclear.pl

Dr Józef Sobolewski, Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Energii i jednocześnie były pracownik IBJ (obecnie NCBJ) wraz ze swoim poprzednikiem Zbigniewem Kubackim przybyli w środę, 23 marca 2016 roku, z wizytą do Świerku.

Od lewej Józef Sobolewski, Zbigniew Kubacki, dyrektorzy DEJ ME, fot. NCBJ
Od lewej Józef Sobolewski, Zbigniew Kubacki, dyrektorzy DEJ ME, fot. NCBJ

Podczas pobytu w Narodowym Centrum Badań Jądrowych goście zapoznali się z możliwościami reaktora Maria w zakresie produkcji radioizotopów oraz wsparcia dla Polskiego Programu Energetyki Jądrowej. W związku z planowaną realizacją rekordowego planu pracy reaktora - mającego wynieść w 2016 roku aż 4800 godzin – dyrektor Departamentu Eksploatacji Obiektów Jądrowych Grzegorz Krzysztoszek podkreślił dobry stan techniczny tej instalacji oraz możliwość jej intensywnego i bezpiecznego użytkowania nawet przez kilkanaście najbliższych lat. Zaznaczył również, że po tegorocznej modernizacji infrastruktury badawczej wokół kanałów poziomych spodziewa się wzrostu zainteresowania fizyków możliwościami w zakresie prowadzenia w Marii badań podstawowych.

Goście spotkali się również z dyrektorem NCBJ dr hab. Krzysztofem Kurkiem, który przedstawił szeroki wachlarz możliwości instytutu wychodzących naprzeciw potrzebom związanym z rozwojem w naszym kraju energetyki jądrowej.

Nadzorowany przez Józefa Sobolewskiego Departament Energii Jądrowej odpowiada za sprawy związane z wykorzystaniem energii jądrowej dla potrzeb społecznych kraju, w tym za wdrożenie Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Obecnie DEJ znajduje się w strukturach powstałego w grudniu ubiegłego roku Ministerstwa Energii. Jednym z zadań resortu energetyki jest też nadzór nad elektroenergetycznymi, paliwowymi oraz gazowymi spółkami skarbu państwa. W ramach tych kompetencji 1 kwietnia br. resort energii przejmie od Ministerstwa Skarbu Państwa nadzór nad spółkami energetycznymi: Polską Grupą Energetyczną, Tauronem, Eneą i Energą.


Podziel się z innymi


Komentarze