Serwis informacyjny

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki Jądrowej

Data dodania: czwartek, 28 września 2017, autor: me.gov.pl

Podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki Jądrowej w dniu 27 września 2017 roku, dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Energii Józef Sobolewski poinformował iż w resorcie opracowano kilka modeli biznesowo-finansowych i spośród nich zostanie wybrany wariant finansowania elektrowni jądrowej w Polsce.

Proponowane przez PGE lokalizacje elektrowni jądrowej, fot. Portal nuclear.pl
Proponowane przez PGE lokalizacje elektrowni jądrowej, fot. Portal nuclear.pl

Zdaniem dyrektora to państwo jest najważniejszym czynnikiem wspierającym rozwój energetyki jądrowej, bo zmiany prawa czy rządów stanowią największe ryzyka dla realizacji projektu. - Pierwszy blok (lub całą elektrownię) sfinansujemy ze środków krajowych, aby rynki finansowe nie zdominowały naszego projektu – dodał. Według dyrektora Sobolewskiego możliwa jest sytuacja, w której atom będzie konkurował z innymi źródłami wytwarzania energii. - To jest najbardziej optymalne rozwiązanie. Da się skonstruować model finansowy tak, aby energia generowana w elektrowni jądrowej była konkurencyjna - poinformował przedstawiciel resortu.

Dyrektor Sobolewski zwrócił uwagę na fakt, że energetyka węglowa jest tańsza od atomu, ale tylko w przypadku, gdy nie liczymy kosztów związanych z emisją CO2. - Zeroemisyjna energetyka jądrowa może być postrzegana jako ratunek dla węgla, bo pozwoli na wypełnienie celów polityki energetyczno-klimatycznej Unii Europejskiej – powiedział.

Przedstawiciel resortu zwrócił uwagę, że 60% elektrowni w Polsce ma ponad 30 lat i koszty ich modernizacji mogą być wysokie. Poinformował, że jeżeli dyrektywa IED (konkluzje BAT/ BREF) będą się kształtować jak obecnie, to do 2030 roku będziemy musieli wycofać z energetyki konwencjonalnej ok. 4000 MW a do 2035 – ok. 14 000 MW.

Odnosząc się do kosztów realizacji projektu J. Sobolewski podkreślił, że każda elektrownia jądrowa jest realizowana w innych warunkach rynkowych, politycznych, regulacyjnych i technicznych. Według dyrektora koszt elektrowni jądrowej w Polsce może wynieść 12-14 mld złotych za 1 GW (przy budowie łącznej mocy 3 GW), ale wiarygodne dane będą znane dopiero po przedstawieniu ofert generalnych wykonawców.

Parlamentarny Zespół ds. Energetyki Jądrowej powstał z inicjatywy posła Jana Klawitera z województwa pomorskiego. To na Pomorzu znajdują się dwie potencjalnie lokalizacje dla elektrowni jądrowej w Polsce (Żarnowiec i Lubiatowo-Kopalino), gdzie obecnie prowadzone są badania lokalizacyjne i środowiskowe. Przewodniczący Klawiter podkreślił, że zespół parlamentarny powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie społeczne grup, które dążą do rozwoju energetyki jądrowej w naszym kraju.


Podziel się z innymi


Komentarze