Serwis informacyjny

Powstanie Centrum Naukowo-Przemysłowe do wdrożenia reaktorów wysokotemperaturowych w Polsce

Data dodania: czwartek, 1 marca 2018, autor: me.gov.pl

- Wkrótce powstanie Centrum Naukowo-Przemysłowe odpowiedzialne za projekt wdrożenia wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych (HTGR) w naszym kraju – poinformował Józef Sobolewski dyrektor Departamentu Energii Jądrowej 28 lutego 2018 roku w Sejmie, w trakcie 5. posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki Jądrowej.

Od lewej Józef Sobolewski, Zbigniew Kubacki, dyrektorzy DEJ ME, fot. NCBJ
Od lewej Józef Sobolewski, Zbigniew Kubacki, dyrektorzy DEJ ME, fot. NCBJ

Centrum Naukowo-Przemysłowe powstanie przy Narodowym Centrum Badań Jądrowych i będzie prowadzić dalsze prace nad projektem zainicjowanym w Departamencie Energii Jądrowej Ministerstwa Energii. W skład Centrum, poza NCBJ, wejdzie Instytut Chemii i Techniki Jądrowej, wybrane firmy krajowe oraz partner z zagranicy.

Wdrożenie technologii HTGR jako źródła ciepła przemysłowego (500-600°C) np. w branży chemicznej, istotnie zmniejszy zapotrzebowanie Polski na importowany gaz ziemny i obniży poziom emisji CO2. Jednocześnie postawi nasz kraj w czołówce krajów rozwijających najbardziej zaawansowane technologie jądrowe. Ponadto reaktory tego typu mogą być doskonałym produktem eksportowym. Projekt został ujęty w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju i jest realizowany niezależnie od programu budowy elektrowni jądrowych.

Wdrożenie reaktorów HTGR w pierwszym etapie będzie finansowane w głównej mierze ze środków na prace naukowo-badawcze (unijne i krajowe) oraz z funduszy na innowacje przyszłych użytkowników. - Chcemy, aby docelowo, w drugim etapie było to przedsięwzięcie typowo komercyjne – powiedział dyrektor Sobolewski. Jak poinformował podczas swojej prezentacji, pierwszym etapem będzie budowa w Świerku reaktora testowego HTGR o mocy 10 MWth, którego koszty szacuje się na 500 mln zł. Działające tam Narodowe Centrum Badań Jądrowych już otrzymało na prace badawcze 4 miliony euro w ramach europejskiego programu Gemini+.

- Prowadzimy rozmowy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego i złożyliśmy wniosek do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na dofinansowanie tego projektu – poinformował przedstawiciel resortu energii. Dodał, że zaawansowane są prace nad włączeniem do powstającego Centrum Naukowo-Przemysłowego partnerów z Polski i z zagranicy.

13 września 2017 roku kierownictwo Ministerstwa Energii przyjęło raport resortowego zespołu, który rekomenduje wdrożenie w Polsce wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych chłodzonych gazem (HTGR). Zespół ocenił, że Polsce potrzeba 10-20 reaktorów tego typu, a potencjalnymi krajowymi odbiorcami tej technologii będą zakłady chemiczne i petrochemiczne.


Podziel się z innymi


Komentarze