Serwis informacyjny

Brazylijski rząd będzie rozwijać energetykę jądrową

Data dodania: poniedziałek, 8 kwietnia 2019, autor: nuclear.pl

- Brazylijski projekt polityki energetycznej do 2050 roku będzie uwzględniał nowe elektrownie jądrowe, w tym technologie IV generacji i małe reaktory modułowe SMR, w celu zaspokojenia rosnącego krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną - powiedział minister ds. kopalń i energii Bento Albuquerque.

Budowa bloku 3 EJ Angra, fot. Eletrobras Eletronuclear
Budowa bloku 3 EJ Angra, fot. Eletrobras Eletronuclear

- Rząd brazylijski jest „mocno zaangażowany” we wznowienie projektu budowy 3 bloku EJ Angra, który będzie odgrywał „ważną rolę” w przyszłym systemie elektroenergetycznym kraju - powiedział minister Albuquerque na spotkaniu wysokiego szczebla towarzyszącemu Konferencji World Nuclear Spotlight Brazil w Rio de Janeiro. Dodał, że projekt zapewni podstawowe bezpieczeństwo dostaw dla sieci w wymiarze kontynentalnym.

Projekt polityki energetycznej Brazylii 2050, który zostanie opublikowany do końca roku, planuje zastosowanie nowych elektrownii jądrowych do generowania energii elektrycznej w obciążeniu podstawowym. Brazylia ma dużą moc zainstalowaną w elektrowniach wodnych - według World Nuclear Association w 2016 roku stanowiła ona 66% produkcji energii elektrycznej brutto - ale nie wystarczy to do zapewnienia energii elektrycznej w podstawowym obciążeniu i nie zapewnia bezpieczeństwa dostaw w obliczu rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną, mino rosnącej zdolność do produkcji w odnawialnych źródeł energii.

- W latach 2020–2030 Brazylia rozważyłaby użycie „istniejących technologii”, a w okresie od 2040 do 2050 roku - zaawansowane technologie, takie jak IV generacja i SMR - powiedział Bento Albuquerque.

Według World Nuclear Association Brazylia brała udział w programach mających na celu opracowanie projektów i systemów reaktorów nowej generacji, w tym Międzynarodowego Forum Generacji IV i Międzynarodowego Projektu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej na temat innowacyjnych reaktorów jądrowych i programu cykli paliwowych. Krajowa Komisja Energii Jądrowej (hisz. Comissão Nacional de Energia Nuclear, CNEN) jest również zaangażowana w projekt Westinghouse rozwoju reaktora modułowego IRIS.

- Jako kraj dysponujący zarówno dużymi rezerwami uranu, jak i rozwiniętą technologią do przetwarzania paliwa jądrowego, „nieuzasadnione” byłoby, aby Brazylia nie brała udziału w rynku paliwa jądrowego jako dostawca - powiedział Albuquerque, dodając że wierzy, że kraj może wygenerować środki finansowe na inwestycje w zwiększenie krajowych zdolności wzbogacania, a tym samym stworzenie nowych możliwości eksportowych we wszystkich etapach cyklu paliwowego.

- W tym celu musimy stworzyć nową firmę zajmującą się wydobyciem i przeróbką uranu, która uwzględni partnerstwo publiczno-prywatne, podobnie jak jest rozważane dla projektu Angra 3 - powiedział.

Pierwszy beton wylano na budowie bloku 3 EJ Angra - z reaktorem wodnym ciśnieniowym 1405 MWe (brutto) - w 2010 roku, po wznowieniu projektu po długotrwałym zawieszeniu. Pierwotnie projekt rozpoczął się w latach 80-tych. Projekt został ponownie zawieszony w połowie 2015 roku. Dwa bloki EJ Angra - dostarczają około 3% energii elektrycznej w Brazylii.

Albuquerque powiedział, że postęp projektu Angra 3 będzie zależał od „złożonego procesu” decyzyjnego, który już trwa. Eletronuclear, firma zajmująca się budową i eksploatacją elektrowni jądrowych, będąca filią należącego do rządu przedsiębiorstwa energetycznego Eletrobras, w tym tygodniu rozpoczęła konsultacje rynkowe w celu zdefiniowania modelu biznesowego najbardziej atrakcyjnego dla partnerstwa między brazylijską firmą a międzynarodowymi graczami z branży jądrowej. Celem jest komercyjne uruchomieniu bloku Angra 3 w 2026 roku - wyjaśnił minister.

Źródło: World Nuclear News


Podziel się z innymi


Komentarze