Serwis informacyjny

Uzbekistan rozpoczyna proces wyboru lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej

Data dodania: środa, 10 kwietnia 2019, autor: nuclear.pl

Uzbekistan zainicjował proces wyboru lokalizacji swojej pierwszej elektrowni jądrowej i ma na celu wydanie pozwolenia na budowę we wrześniu 2020 roku, jak przekazały jego władze do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Uzbekistan należy do około 30 krajów, które rozważają, planują lub aktywnie pracują nad włączeniem energii jądrowej do swojego miksu energetycznego.

Elektrownia jądrowa
Elektrownia jądrowa

Na wniosek rządu Uzbekistanu MAEA i nowo utworzona Agencja Rozwoju Energii Jądrowej UzAtom zorganizowały w lutym w Taszkiencie warsztaty na temat bezpieczeństwa i aspektów niezwiązanych z bezpieczeństwem, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze i ocenie lokalizacji elektrowni jądrowych. Warsztaty z udziałem UzAtom, organu dozoru jądrowego i innych właściwych organów krajowych koncentrowały się na możliwości wsparcia przez MAEA przeglądów bezpieczeństwa, wdrożenia norm bezpieczeństwa czy oceny lokalizacji elektrowni jądrowych.

- Rozpoczęcie programu energetyki jądrowej wymaga długofalowego zaangażowania w rozwój bezpieczeństwa jądrowe, które musi się rozpocząć natychmiast po podjęciu decyzji o budowie = powiedział Greg Rzentkowski, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa Instalacji Jądrowych MAEA. - Dwa ważne kroki na wczesnym etapie to ustanowienie skutecznych ram prawnych i regulacyjnych oraz zapewnienie, że potencjalne miejsca zostaną odpowiednio ocenione przed ich wyborem do budowy instalacji jądrowej. Normy bezpieczeństwa MAEA zapewniają jasne wytyczne w obu obszarach, i zachęcamy wszystkie kraje do ich stosowania - powiedział.

Podczas warsztatów zaprezentowano ideologię MAEA wprowadzenia kamieni milowych w celu opracowania nowego programu energetyki jądrowej. Wymieniono „budowę i obiekty towarzyszące” jako jeden z 19 tematów dotyczących infrastruktury jądrowej, które wymagałyby działań podczas opracowywania programu energetyki jądrowej. Zgodnie z powyższym MAEA świadczy zintegrowane usługi, w tym w zakresie bezpieczeństwa, ochrony, ram prawnych i regulacyjnych, rozwoju zasobów ludzkich, planowania kryzysowego i zabezpieczeń. Obejmują one wzajemne oceny i misje doradcze, takie jak P Integrated Nuclear Infrastructure Review (INIR) oraz Site and External Events Design Review Service (S&EEDR).

Jurabek Mirzakhmudov, dyrektor generalny UzAtom, zgodnie z informacją World Nuclear News z grudnia 2018 roku, iż obecne prognozy wskazują, że Uzbekistan będzie musiał podwoić produkcję energii elektrycznej do 2030 roku, aby zaspokoić rosnący popyt. Parlament Uzbekistanu w ubiegłym roku ratyfikował Porozumienie paryskie w sprawie zmian klimatu i zobowiązał się do „radykalnego ograniczenia” wykorzystania gazu ziemnego do wytwarzania energii. Obecnie planuje zwiększyć przepustowość systemów przesyłowych kraju, zmodernizować istniejące elektrownie gazowe i wodne, a także zbudować nowe, a także zastosować odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna.

Podjęto również decyzję o budowie elektrowni jądrowej, w oparciu o rosyjski projekt AES-2006, wyposażonej w dwa reaktory WWER-1200 o łącznej mocy 2400 MWe. Mirzakhmudov zapowiedział, że do 2030 roku elektrownia jądrowa ma pokryć około 15% potrzeb energetycznych Uzbekistanu.

Źródło: World Nuclear News


Podziel się z innymi


Komentarze