Serwis informacyjny

Pięciu chętnych do budowy EJ Belene w Bułgarii

Data dodania: środa, 21 sierpnia 2019, autor: nuclear.pl

Pięć firm wyraziło zainteresowanie zaproszeniem wystosowanym przez władze Bułgarii do realizacji budowy elektrowni jądrowej Belene nad Dunajem w pobliżu granicy z Rumunią. Według krajowej gazety 24 Czasa wnioski kwalifikacyjne złożyły firmy: China National Nuclear Corporation, Framatome, General Electric, Korea Hydro and Nuclear Power oraz Rosatom.

Elektrownia jądrowa
Elektrownia jądrowa

„Zaproszenie bułgarskiego rządu do wyrażenia zainteresowania inwestorem strategicznym i / lub przejęcia mniejszościowego pakietu akcji i / lub zakupu energii elektrycznej” zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 22 maja, 90-dniowy termin na składanie wniosków upłynął w tym tygodniu.

Według Novinite.com sekretarz wykonawczy bułgarskiego forum atomowego (Bułatom) Stanisław Georgiew twierdzi, że nie będzie żadnych zmian w warunkach postępowania, a państwo nie zapewni gwarancji zakupu energii elektrycznej. - Procedura została ogłoszona kilka miesięcy temu. Obejmuje ona dziewięć etapów, a to dopiero pierwszy. To nie jest przetarg. Pierwszy etap to po prostu stwierdzenie „Zamierzam uczestniczyć” - powiedział bułgarskiemu państwowemu radiu Georgiew. Stwierdził również, iż oferty będą składane i będą wstępnie negocjowane na trzecim lub czwartym etapie procedury, a cały proces potrwa „nieco ponad rok”.

Serwis 24 Czasa poinformował, że minister energii Temenuzhka Petkowa odmówiła odpowiedzi na pytania dziennikarzy dotyczące projektu Belene, sugerując „bądźcie cierpliwi i poczekajcie na oficjalne ogłoszenie”. Minister miała podkreślić, że Bułgaria zainwestowała 3 miliardy BGN (1,7 miliarda USD) w budowę elektrowni jądrowej Belene.

Swoje zainteresowanie projektem ogłosił formalnie Rosatom, podając w komunikacie prasowym, że jego wniosek został przyjęty przez operatora postępowania - Natsionalna Elektricheska Kompania (NEK). Rosyjska państwowa korporacja jądrowa oświadczyła, że złożyła wniosek „w odpowiednim czasie”.

Projekt budowy elektrowni jądrowej Belene w północnej Bułgarii, położonej 4 km od miasta Belene i 11 km od miasta Swisztow, obejmuje budowę dwóch bloków o mocy 1000 MWe każda, z wykorzystaniem rosyjskiego wodnego reaktora ciśnieniowego WWER-1000 model V-466. Nominalna moc cieplna wynosi 3000 MWt, a moc użyteczna netto wynosi 1000 MWe.

Do czasu zawieszenia projektu w 2012 roku generalnym wykonawcą budowy był Atomstroyexport, projekt techniczny został przygotowany przez Atomenergoproject, a Areva NP GmbH miał być podwykonawcą systemów elektrycznych, systemów bezpieczeństwa, systemów zarządzania i kontrola, ogrzewania, wentylacji i klimatyzacja itp. Sprzęt wyprodukowany i dostarczony w 2017 roku dla wyspy jądrowej został wyprodukowany przez Izhora Plants, ZiO-Podolsk i Atommashexport, które to firmy są spółkami zależnymi rosyjskiej państwowej korporacji jądrowej Rosatom.

Zgodnie z oczekiwaniami rządu bułgarskiego koszt budowy nie może przekroczyć 10 miliardów euro, a okres realizacji nie może przekroczyć dziesięciu lat od podpisania umowy inwestycyjnej. Potencjalni inwestorzy mają 90 dni na złożenie wniosków o udział w projekcie, a procedura ma zostać zakończona do 22 maja 2020 r.

Obecnie w Bułgarii pracują dwa bloki (nr 5 i 6) w elektrowni jądrowej w Kozłoduju, wyposażone w reaktory wodne ciśnieniowe WWER-1000 model V-320 o mocy netto odpowiednio 963 MWe i 1003 MWe. W 2017 roku wyprodukowały one 15 549 GWh energii elektrycznej, co stanowiło 34,29% całkowitej produkcji w kraju.

Bułgaria posiadała 6 pracujących reaktorów o łącznej mocy 3538 MWe, przy czym pod naciskami Unii Europejskiej będące w trakcie modernizacji bloki 1 i 2 zamknięto 31 grudnia 2002 roku. Bloki te zostały przyłączone do sieci w latach 1974 i 1975. Ponadto na koniec 2006 roku zamknięto kolejne bloki, tj. 3 i 4.


Podziel się z innymi


Komentarze