Serwis informacyjny

Polsko-Amerykańskie Forum Przemysłu Jądrowego

Data dodania: poniedziałek, 18 listopada 2019, autor: nuclear.pl

W Warszawie odbywa się dziś Polsko-Amerykańskie Forum Przemysłu Jądrowego. Biorą w nim udział przedstawiciele polskiego i amerykańskiego rządu oraz sektora prywatnego. Konferencja poświęcona jest m.in. perspektywom polskiego programu energetyki jądrowej oraz wkładowi polskich przedsiębiorców w rozwój światowego przemysłu nuklearnego.

Spotkanie otworzył sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Piotr Naimski, który podkreślił rolę energetyki jądrowej w dotychczasowej współpracy polsko-amerykańskiej w zakresie energetyki.

- Chcemy włączyć energię jądrową w nasz miks energetyczny. Jest to konieczne, ponieważ chcemy osiągnąć europejskie cele polityki klimatycznej - podkreślił minister Naimski.

Rozpoczęcie dialogu strategicznego pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Stanami Zjednoczonymi Ameryki w dziedzinie energii zostało zapowiedziane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę oraz Prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa 18 października 2018 roku podczas spotkania w Białym Domu w Waszyngtonie i zostało sformalizowane poprzez podpisanie Porozumienia o współpracy (MoU) w dniu 9 listopada 2018 roku w Warszawie.

- Amerykańskie firmy czekają i są gotowe do współpracy z Polską przy projekcie jądrowym - podkreśliła również ambasador US w Warszawie Georgette Mosbacher.

Kolejny prelegent, Tomasz Dąbrowski przypomniał, iż jednym z istotnych elementów przedstawionego na początku listopada projektu dokumentu PEP2040 jest wdrożenie energetyki jądrowej, która jest przyjazna dla środowiska, bezpieczna i efektywna. Projekt dokumentu PEP2040 zakłada budowę w Polsce 6 bloków jądrowych do 2043 roku (o mocy łącznej 6-9 GW). Pierwszy blok ma powstać do 2033 roku. - Trzeba podjąć wiele działań aby ten projekt mógł zostać zrealizowany - podkreślił Tomasz Dąbrowski.
Dyrektor Dąbrowski podkreślił również, iż wszystkie prognozy ekonomiczne wskazują na to że koszt energii elektrycznej z elektrowni jądrowych będzie zapewniał jej konkurencyjność.

Jak deklarowali przedstawiciele polskich władz, jednym z najważniejszych celów PPEJ jest dążenie do jak najszerszego wykorzystania potencjału polskich przedsiębiorstw i zaangażowanie w jego realizację polskiego przemysłu. W początkowej fazie około 40% prac miało by być wykonywane przez polskie firmy, pod koniec wdrażania projektu odsetek ten miałby wynosić ok 70%. Podczas Forum przedstawiono również aktualizację, opracowanego w 2016 roku, katalogu „Polish Industry for Nuclear Energy”, który prezentuje polskie możliwości technologiczne w branży jądrowej. W raporcie znalazły się prezentacje ponad 300 polskich firm, zdolnych do udział w budowie polskiej EJ.

Ministerstwo Energii dąży do jak najszerszego wykorzystania potencjału polskich przedsiębiorstw, dlatego wspiera działalność krajowych firm na arenie międzynarodowej, także w sektorze jądrowym. Rozwój rodzimego przemysłu to wymierne korzyści dla całej polskiej gospodarki. - Warto podkreślić, że tylko w ciągu ostatnich 10 lat polskie firmy były zaangażowane w realizację 40 projektów jądrowych w 24 krajach świata na trzech kontynentach, nie tylko w Europie, ale też m.in. w Kanadzie, Indiach czy Japonii - mówił Tomasz Nowacki.

Wrocławskie fabryki GE wyprodukowały stojan generatora dla kanadyjskiej elektrowni jądrowej Darlington. W elektrowni tej zamontowano już korpus turbiny, której obróbkę termiczną wykonał kędzierzyński Famet. Natomiast warszawskie APS Energia wyprodukowało stabilizatory zasilania UPS dla elektrowni jądrowej Kudankulam II w Indiach. Na budowie elektrowni jądrowej w Olkiluoto 3 w Finlandii pracowały firmy: Elektrobudowa, Polbau, Warbud, KMW Enginnering, Gotech, wrocławskie oddziały Siemensa czy Energomontaż Północ Gdynia, który wyprodukował stalową obudowę bezpieczeństwa dla budynku reaktora, tzw. liner o wadze powyżej 400 ton. Ocenia się, że w szczycie natężenia prac na budowie elektrowni jądrowej w Finlandii pracowało 25 polskich firm. Także przy francuskiej elektrowni jądrowej Flamanville 3 były zaangażowane nasze przedsiębiorstwa: Polimex Mostostal, Energop Sochaczew, Holduct czy polskie fabryki niemieckiego Berliner Luft. Polskie podmioty są również obecne na budowie elektrowni Hinkley Point C w Wielkiej Brytanii (ZKS Ferrum, Rockfin czy elbląskie zakłady General Electric).


Podziel się z innymi


Komentarze