Serwis informacyjny

Pływająca elektrownia jądrowa już produkuje prąd dla Czukotki

Data dodania: piątek, 27 grudnia 2019, autor: nuclear.pl

Jak poinformował ROSATOM w dniu 19 grudnia 2019 roku o godzinie 11:00 czasu moskiewskiego w Peweku w Regionie Autonomicznym Czukotka pływająca elektrownia jądrowa dostarczyła pierwszą energię elektryczną do sieci. Dla mieszkańców miasta Pewek ten dzień stał się symboliczny, w przeddzień Nowego Roku, wraz z uruchomieniem pływającej elektrowni jądrowej zapalono drzewo noworoczne

Pływająca EJ - Akademik Łomonosow, fot. Rosatom
Pływająca EJ - Akademik Łomonosow, fot. Rosatom

Pływająca elektrownia jądrowa składa się z pływającego bloku jądrowego Akademik Łomonosow i infrastruktury przybrzeżnej. Wytworzona energia elektryczna trafia do stacji Chaun-Bilibino. Wcześniej komisja Dalekowschodniego Departamentu Federalnej Służby Nadzoru Ekologicznego, Technologicznego i Jądrowego (Rostekhnadzor) wydała zezwolenie na działanie instalacji elektrycznej, a także uzyskano zezwolenie na jej podłączenie do północnych sieci elektrycznych Chukotenergo JSC.

- Dziś miało miejsce historyczne wydarzenie - pierwsze połączenie generatorów pływającego bloku jądrowego Akademik Łomonosow z siecią zostało wykonane. W ten sposób poczyniono duży krok w kierunku rozwoju Pewek jako nowej stolicy energetycznej regionu, twierdzy dla rozwoju zachodniej Czukotki i kluczowego ogniwa Szlaku Morza Północnego. Główne zadanie bieżącego roku zostało pomyślnie zakończone, a zadaniem na następny 2020 roku jest dokończenie uruchomienia pływającego elektrowni jądrowej do komercyjnej eksploatacji – podkreślił Andrei Petrov dyrektor generalny koncernu Rosenergoatom podczas uroczystości.

Włączenie generatorów pływającego bloku jądrowego do sieci przeprowadzono po synchronizacji z parametrami sieci przybrzeżnej. Poprzedziło to zakończenie budowy infrastruktury lądowej zapewniającej przesył energii elektrycznej do sieci wysokiego napięcia. Dużo pracy wykonano także przy budowie sieci ciepłowniczych. Podłączenie bloku do sieci ciepłowniczej miasta Pewek nastąpi w 2020 roku.

- Specjaliści przeprowadzili szeroki zakres testów i kontroli na różnych etapach rozwoju projektu. Wszystkie środki niezbędne do potwierdzenia niezawodności i bezpieczeństwa działania pływającej elektrowni jądrowej zostały przeprowadzone zgodnie z harmonogramem – zauważył Vitaly Trutnev, szef Dyrekcji ds. Budowy i Eksploatacji Pływających Elektrowni Jądrowych w Rosenergoatom. Podkreślił również, że kwestie bezpieczeństwa zawsze pozostawały głównym priorytetem podczas budowy pływającej elektrowni jądrowej, dlatego elektrownia była budowana etapami, z niezbędnymi testami wyposażenia w celu jego dalszej bezpiecznej eksploatacji.

Po uruchomieniu pływającej elektrowni jądrowej liczba działających elektrowni jądrowych w Rosji wzrośnie z 10 do 11. Ponadto, po raz pierwszy w historii rosyjskiej energetyki jądrowej, na terenie jednego podmiotu federalnego zlokalizowane będą dwie działające elektrownie jądrowe (pływająca elektrownia jądrowa i Bilibino).

W dniu 25 grudnia 2019 roku Federalna Służba Nadzoru Ekologicznego, Technologicznego i Jądrowego (Rostekhnadzor) wydała licencję na przedłużoną eksploatację bloku nr 2 Elektrowni Jądrowej Bilibino do 31 grudnia 2025 roku.

Pływający blok jądrowy Akademik Łomonosow jest wyposażony w dwa reaktory, stosowane wcześniej w lodołamaczach z napędem jądrowym, KLT-40S, które są w stanie wytwarzać do 70 MW energii elektrycznej i 50 Gcal/h energii cieplnej w nominalnym trybie pracy, co wystarcza do zapewnienia energii w mieście o populacji około 100 tysięcy osób. Ponadto takie bloki jądrowe będą mogły działać w rejonach wyspiarskich, a zna ich podstawie można będzie budować potężną instalację odsalania wody.

Obecnie rosyjska państwowa korporacja jądrowa ROSATOM pracuje już nad drugą generacją pływającej EJ, wyposażonej w zoptymalizowany blok jądrowy, który będzie mniejszy i mocniejszy niż jego poprzednik. Ma być wyposażony w dwa reaktory RITM-200M o łącznej mocy 100 MWe.


Podziel się z innymi


Komentarze