Serwis informacyjny

EthosEnergy Poland realizuje kolejną dostawę generatorów dla EJ Loviisa

Data dodania: środa, 3 czerwca 2020, autor: nuclear.pl

W maju 2020 EthosEnergy Poland S.A. zakończył skomplikowany i wymagający proces produkcji dwóch kolejnych stojanów generatorów o podwyższonej mocy do 320 MVA dla Elektrowni Jądrowej Loviisa w Finlandii.

Nowo produkowane stojany generatorów w obecności przedstawicieli firmy Fortum poddane zostały testom i próbom zgodnie z normami i wytycznymi klienta w fabryce EthosEnergy w Lublińcu. Po pozytywnych testach, rozpoczął się skomplikowany transport, który odbywa się na trasie: Lubliniec - Opole (transport drogowy), Opole - Szczecin (rzeką Odrą, barkami), Szczecin - Valko (statek MV Saturn) oraz Valko - Elektrownia Loviisa (transport drogowy).

Nowo wyprodukowane generatory zastąpiły jednostki pracujące od 1977 rok o mocy 279 MVA. Największym wyzwaniem dla inżynierów EthosEnergy było zaprojektowanie nowych generatorów o zwiększonej o 41 MVA mocy, przy założeniu posadowienia na istniejących fundamentach bloku, połączenia z istniejącymi turbinami oraz wykorzystaniu istniejących pomocniczych urządzeń około-generatorowych i systemów AKPiA.

Cały kontrakt, obejmujący projektowanie, dostawę i uruchomienie nowych czterech generatorów, podzielono na dwa etapy. W pierwszym etapie, zrealizowanym na początku tego roku wyprodukowano, dostarczono i uruchomiono również dwie jednostki o mocy 320 MVA.

W III kwartale 2020 roku odbędzie się montaż i uruchomienie trzeciego i czwartego generatora, które zastąpią stare jednostki. Po zakończeniu projektu w elektrowni jądrowej Loviisa wszystkie pracujące generatory będą polskiej produkcji, opatrzone logiem EthosEnergy Poland S.A.

Jest to kolejny przykład przewagi energetyki jądrowej nad innymi źródłami wytwarzania energii elektrycznej, także w obszarze przemysłowym. Nawet w dobie koronawirusa branża ta generuje - również dla polskich przedsiębiorstw - stabilne zlecenia, o dużej wartości dodanej.

Z obserwacji zjawisk przemysłowych na poziomie światowym należy też zaznaczyć, że miejsca pracy związane z energetyką jądrową - w przedsiębiorstwach podwykonawczych - w mniejszym zakresie podlegają procesom delokalizacji, tj. przenoszeniu produkcji na Daleki Wschód.


Podziel się z innymi


Komentarze