Serwis informacyjny

Rumunia planuje rozbudować swoją elektrownię jądrową Cernavoda

Data dodania: wtorek, 11 sierpnia 2020, autor: nuclear.pl

Rumunia ogłosiła przetarg na wykonanie studium wykonalności dotyczącego ukończenia bloków 3 i 4 elektrowni jądrowej Cernavoda, za które jest gotowa zapłacić do 1 mln lei rumuńskich) (ok. 910 000 PLN).

Elektrownia jądrowa Cernavoda w Ruminii, fot. Bogdan/Wikipedia (CC BY-SA 3.0)
Elektrownia jądrowa Cernavoda w Ruminii, fot. Bogdan/Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Zgodnie z komunikatem rządowym z 14 lipca 2020 roku Rumunia planuje powołanie Komitetu ds. Strategicznej Koordynacji projektu budowy bloków. Komunikat ogłoszono bezpośrednio po wcześniej opublikowanym tego dnia komunikacie, w którym stwierdzono, że decyzja premiera Rumunii z 2018 roku o powołaniu grupy roboczej do negocjacji projektu umowy międzyrządowej między Rumunią a Chinami w sprawie projektu rozbudowy elektrowni jądrowej Cernavoda została uchylona.

Ogłoszenie przetargu jest konsekwencją decyzji opublikowanej w styczniu 2020 roku, o anulowaniu planu budowy nowych bloków wspólnie z China General Nuclear (CGN). Wstępna umowa inwestycyjna została podpisana w Ministerstwie Energii w Bukareszcie przez Nuclearelectrica, China General Nuclear (CGN) i CGN Central and Eastern Europe Investment z Rumunii w obecności rumuńskiego wicepremiera Viorela Ştefana oraz ministra energii Rumunii Antona Antona w dniu 8 maja 2019 roku.

Rumuńskie Forum Atomowe (Romatom) z zadowoleniem przyjęło decyzję o powołaniu Komitetu ds. Strategicznej Koordynacji, stwierdzając, że „stanowi on element postępu” w zwiększaniu mocy jądrowych kraju, „zwłaszcza w kontekście europejskiej polityki dekarbonizacji i celów środowiskowych Rumunii do 2050 r.”. - Projekt rozbudowy elektrowni jądrowej Cernavoda odegra ważną rolę, w zwiększeniu poziomu industrializacji kraju – dodano.

- Rozwój dodatkowych jądrowych mocy wytwórczych w Rumunii jest przewidziany zarówno w rumuńskiej strategii energetycznej na lata 2019-2030 z myślą o 2050 roku, jak i w krajowym zintegrowanym planie w dziedzinie energii i zmian klimatycznych na lata 2021-2030, przy czym energia jądrowa stanowi filar dekarbonizacji i zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Rumunii - przekazał Romatom.

- Energia jądrowa pokrywa około 18% rumuńskiego zapotrzebowania na energię elektryczną i stanowi 33% jej niskoemisyjnej produkcji. Zapewnia 11 000 miejsc pracy, które mogłyby wzrosnąć do 19 000 w przypadku realizacji projektu rozbudowy elektrowni w Cernavodzie - wskazał Romatom. Potencjalny udział rumuńskiego przemysłu jądrowego w dokończeniu projektu szacuje się na około 1 do 1,6 miliarda euro, czyli 25-40% całkowitej wartości kontraktu EPC - wskazano.

- Kotynuacja programu jądrowego w Rumunii uwydatni doświadczenie operacyjne już zdobyte na blokach 1 i 2 oraz przyczyni się do zapewnienia niezależności energetycznej naszego kraju oraz utrzymania zrównoważonego i zróżnicowanego miksu energetycznego z bezpośrednim wpływ na taryfy za energię elektryczną dla ludności. Stymulowanie inwestycji w sektorze energetycznym jest zarówno środkiem niezbędnym do ożywienia gospodarczego po wystąpieniu COVID, a członkowie Romatom nie mogą się doczekać możliwości wniesienia wkładu w to przedsięwzięcie - powiedział prezes Romatomu Lucian Rusu

Elektrownia jądrowa Cernavoda jest jedyną elektrownią jądrową w Rumunii i składa się z dwóch bloków wyposażonych w ciężko-wodne reaktory ciśnieniowe CANDU 6 o mocy 650 MWe każdy. Reaktory zostały dostarczone przez poprzednika Candu Energy, firmę Atomic Energy of Canada Ltd (AECL) a zbudowane przez kanadyjsko-włoskie konsorcjum AECL i Ansaldo. Blok nr 1 rozpoczął działalność w 1996 roku, prace na kolejnych czterech jednostkach zostały zawieszone w 1991 roku. Prace przy bloku nr 2 zostały wznowione i został on ukończony i zsynchronizowany z siecią w 2007 roku..Elektrownia była planowana jako siłownia pięcio-blokowa. Większość prac budowlanych na blokach 3 i 4 wykonano w latach 80. ubiegłego wieku, przed upadkiem rządu Nicolae Ceausescu w 1989 roku.

Operator elektrowni firma Nuclearelectrica planuje przedłużyć okres eksploatacji bloku 1 do 60 lat.


Podziel się z innymi


Komentarze