Serwis informacyjny

Czy Ukraina rozpoczęła budowę nowych bloków jądrowych AP1000?

Data dodania: czwartek, 18 kwietnia 2024, autor: nuclear.pl

Kilka dni temu w mediach pojawiały się lakoniczne informacje o rozpoczęciu budowy bloków AP1000 w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej na Ukrainie.

Chmielnicka Elektrownia Jądrowa, fot. Energoatom
Chmielnicka Elektrownia Jądrowa, fot. Energoatom

Redakcja portalu nuclear.pl wstrzymała się z podaniem tej informacji do czasu jej wyjaśnienia. W branży jądrowej za etap rozpoczęcia budowy obiektu jądrowego uważa się dzień tzw. "pierwszego betonu jądrowego", tj. rozpoczęcia prac związanych z betonowaniem fundamentów pod budynki związane z bezpieczeństwem jądrowym.

Etap ten poprzedzony jest wielomiesięcznymi pracami przygotowawczymi na budowie, związanymi z realizacją wykopów, montażem prętów zbrojeniowych czy szalunków, a także wcześniejszą organizacją placu budowy, dróg dojazdowych, infrastruktury elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej itp. Jeszcze wcześniej realizowane są wieloletnie prace związane z pozyskaniem wymaganych zezwoleń i pozwoleń czy finansowania projektu.

Co zatem wydarzyło się na terenie Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej. Otóż, 15 kwietnia 2024 roku w obecności ministra energetyki Ukrainy Hermana Hałuszczenko, ambasadora USA na Ukrainie Bridget Brink, prezesa zarządu Energoatom Petro Kotina oraz prezesa Westinghouse Patricka Fragmana rozpoczęto prace przygotowawcze do budowy dwóch nowych bloków, w postaci betonowania kanału odwadniającego plac budowy (sic!).

Ukraina planuje w Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej zarówno dokończenie budowy dwóch bloków z reaktorami WWER-1000, jak i budowę dwóch nowych z reaktorami AP1000. Przypomnijmy, że w grudniu 2023 roku Energoatom podpisał z Westinghouse’em umowę na zakup urządzeń dla bloku nr 5. 31 sierpnia 2021 roku w obecności Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Energoatom i Westinghouse podpisały porozumienie w sprawie budowy pięciu bloków AP1000 na Ukrainie, zaś w dniu 2 czerwca 2022 roku firmy podpisały trzy kolejne umowy, w szczególności dotyczące zwiększenia liczby bloków z pięciu do dziewięciu.

fot. Energoatom


Podziel się z innymi


Komentarze