Serwis informacyjny

Włochy wrócą do energetyki jądrowej?

Data dodania: poniedziałek, 29 kwietnia 2024, autor: nuclear.pl

- Aby stworzyć bezpieczny system energetyczny i osiągnąć cele w zakresie dekarbonizacji, musimy poczynić postępy w dziedzinie energetyki jądrowej - zapowiedział Gilberto Pichetto-Fratin, Minister Środowiska i Bezpieczeństwa Energetycznego Włoch podczas wizyty w ośrodku badawczym włoskiej Krajowej Agencji Nowych Technologii, Energii i Zrównoważonego Rozwoju Gospodarczego ENEA.

Jak dodał Pichetto-Fratin, rozwój energetyki jądrowej wpisuje się w dekarbonizację, gdyż charakteryzuje się zerową emisją i zapewnia ciągłość produkcji energii, pokonując ograniczenia niestabilnych odnawialnych źródeł energii.

- Po dziesięcioleciach narracji na temat energetyki jądrowej opartej na strachu, wreszcie we Włoszech zaczynamy dyskutować o energetyce jądrowej w „świecki” sposób: bez uprzedzeń, bez dogmatów, bez trzymania się takiego czy innego stanowiska. Opinia publiczna rozumie, że wycofywanie się z energii jądrowej, nakazane w dwóch referendach w następstwie awarii w Czarnobylu i Fukushimie Daiichi, nie przyniosło nam żadnych korzyści ani poprawy bezpieczeństwa, a raczej spowodowało zagrożenia dla środowiska, przed którymi stoimy dzisiaj - stwierdził Pichetto-Fratin w swoim artykule naukowym dla czasopisma ENEA „Energia, Środowisko, Innowacje”.

Włochy rozpoczęły produkcję energii jądrowej uruchamiając w 1964 roku reaktor chłodzony gazem typu Magnox w Elektorowi Jądrowej Latina o mocy 153 MWe oraz blok BWR o mocy 150 MWe w Elektrowni Jądrowej Garigliano. Rok później uruchomiono blok PWR o mocy 260 MWe w Elektrowni Jądrowej Enrico Fermi (nazywanej również Trino Vercellese) a w 1981 roku blok BWR-4 o mocy 860 MWe w Elektrowni Jądrowej Caorso. Wszystkie te bloki zostały zamknięte do 1990 roku po włoskim referendum w sprawie energii jądrowej z 1987 roku.

W wyniku referendum przerwano również w 1988 roku niemal ukończoną EJ Montalto di Castro składającą się z dwóch bloków BWR-4, każdy o mocy 982 MWe.

Próby powrotu do energetyki jądrowej zostały zaprzepaszczone we Włoszech po katastrofie w Fukushimie, kiedy to rząd wprowadził roczne moratorium na plany przywrócenia energetyki jądrowej. W dniach 11-12 czerwca 2011 roku włoscy wyborcy przegłosowali referendum w sprawie anulowania planów budowy nowych reaktorów. Za zakazem budowy głosowało ponad 94% elektoratu, w tym 55% uprawnionych do głosowania, czyniąc głosowanie wiążącym.

Na zdjęciu EJ Latina, fot. Ra Boe / Wikipedia (CC-BY-SA-3.0)

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze